آیا پست معاونت اقتصادی وزارت خارجه به یک بیمه ای می رسد؟ + گزینه های مطرح

آبان ۲۸, ۱۳۹۶ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز،سی مرداد ماه بود که وزیر امور خارجه اعلام کرد که این وزارتخانه با حذف سه معاونت منطقه‌ای خود، معاونت‌های سیاسی و اقتصادی ایجاد خواهد کرد که تمامی سفارتخانه‌ها باید به آنها پاسخگو باشند.

گفته می شود ، این تحولات به‌منظور آنچه “چابک‌سازی وزارت امور خارجه” نامیده شده، دنبال می‌ گردد.

پس از اعلام این خبر بود که گمانه زنی ها جهت تصدی این پست در میان رسانه ها بالا گرفت به طوریکه گزینه های مختلفی برای هدایت معاونت اقتصادی مطرح شد.

 در نوزدهم شهریور ماه سال جاری خبرگزاری تسنیم از گزینه های مختلفی برای این پست کلیدی خبر داد.

بنا بر اعلام این خبرگزاری ، گزینه جدی برای معاونت سیاسی سید عباس عراقچی معاون کنونی امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه است که پرونده برجام به‌نوعی در دست اوست.

همچنین درباره معاونت دیپلماسی اقتصادی دو گزینه مد نظر قرار گرفته و با آنها صحبتهایی نیز شده است.

علی ماجدی سفیر ایران در آلمان به‌عنوان یکی از گزینه‌ها مد نظر است. وی سمت‌های زیادی در حوزه اقتصادی و سیاسی داشته که به برخی از آنها در زیر اشاره می‌شود:

“مسئول بانکداری اسلامی در بانک مرکزی ایران، عضو هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران، مشاور اقتصادی نخست وزیر، معاون کل وزارت امور اقتصادی و دارایی، کاردار ایران در امارات، سفیر ایران در برزیل، مدیرکل کشورهای مشترک المنافع وزارت امور خارجه، معاون وزیر نفت، سفیر ایران در ژاپن، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه و معاون وزیر نفت در امور بین‌المللی و بازرگانی”.

نگاهی به کارنامه شغلی ماجدی نشان می‌دهد که وی فردی اقتصادی در حوزه بین‌الملل بوده و برای تصدی این پست می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

غلامرضا انصاری سفیر ایران در هند نیز به‌عنوان گزینه دیگری مطرح است.

مدیرکل اروپای غربی وزارت امور خارجه، مشاور اقتصادی وزیر امور خارجه، مدیرکل همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه، سفیر ایران در روسیه، مدیرکل آسیا و اقیانوسیه، مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه، سفیر ایران در لندن و رئیس اداره اروپای غربی وزارت امور خارجه برخی سمت‌های انصاری در طول دوره خدمت خود در وزارت خارجه است.

محمد خزائی سفیر و نماینده دائم سابق ایران در سازمان ملل متحد نیز یکی از گزینه‌های معاونت اقتصادی است.

البته اخیرا از سوی برخی منابع خبری نام فرد دیگری که سالها در حوزه بانک و بیمه فعالیت مستمر داشته نیز به چشم می خورد اگر چه به نظر می رسد احتمال هدایت معاونت اقتصادی در وزارت خارجه توسط علی ماجدی قوت بیشتری دارد.

 

 

 

 

نظر (۰)