از هلدینگ چهارقلوی بیمه ایران و مالکیت در یک بانک چه خبر؟

مهر ۰۹, ۱۳۹۶ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز، در دی ماه سال ۹۵ بود که محسن پورکیانی ، مدیر عامل بیمه ایران در گفتگویی مشروح با خبرگزاری ایسنا خبر داد : مایه افتخار بنده است که اعلام کنم که برنامه من ایجاد هلدینگ چهارقلوی بیمه ایران در راستای اقتصاد مقاومتی است. هلدینگی که شامل شرکت های بیمه زندگی، بیمه غیرزندگی، بیمه اتکایی و نیز شرکت سرمایه گذاری است.

به گفته ی وی این ساختار جدید که در ایران برای اولین بار اجرا خواهد شد اما در دنیا بصورت یک ساختار پذیرفته جهانی در همه جا در حال اجراست را اگر بتوانیم به خوبی اجرایی کنیم می تواند این شرکت و صنعت بیمه کشور را متحول سازد. این ساختار جدید باعث خواهد شد نه تنها اصول اساسی بیمه گری که در همه جای جهان به آن عمل می شود در کشور ما هم حاکم شود، بلکه ملاحظات شرعی نیز بیش از گذشته مدنظر قرار خواهد گرفت.

مدیر عامل بیمه ایران اذعان داشته ، از سوی دیگر در این ساختار جدید، توجه ویژه ای به بخش سرمایه گذاری شده و این بخش به عنوان یکی از مهمترین بخش ها برای شرکت بیمه ایران که دارای اولویت بسیار بالایی است مطرح خواهد بود. چرا که نفس بیمه گری به خودی خود در هیچ کجای جهان سود چندانی ندارد. بلکه این ماندگاری منابع در شرکت های بیمه و هنر شرکت بیمه در سرمایه گذاری صحیح این منابع است که شرکت های بیمه را به شرکت هایی جذاب و سودده تبدیل می کند.

پور کیانی ، مدیر عامل بیمه ایران ، همچنین خبرداده که به زودی بیمه ایران صاحب یک یانک می شود ، وی در این خصوص اذعان داشته ، حرکت به سمت ایجاد این اهرم مالی و سهامداری در یک بانک خوشنام و معتبر از سوی بیمه ایران دنبال می شود.

وی اذعان داشته که مذاکراتی هم انجام شده  و انشالله در صورت نهایی شدن بیمه ایران مالک بخشی از یک بانک مهم در کشور خواهد شد که حتما به اطلاع  خواهیم رساند. 

پور کیانی در ادامه تشریح کرد : بازار مالی شامل بیمه، بورس و بانک را میتوان مثلث توسعه مالی نامید که در مثلث توسعه مالی، بیمه پایگاه اطمینان است که برای توسعه هر دو بازار ضروری است.در نتیجه این مثلث بدون بیمه ،کم رنگ و ناکارا باقی می ماند. حتی در بسیاری از کشور های جهان از بانک به عنوان نهاد تامین مالی کوتاه مدت و میان مدت استفاده می کنند و تامین مالی در بلند مدت به عهده نهادهای دیگر از جمله صنعت بیمه است. صنعت بیمه در جهان ضریب نفوذی برابر با حدود ۸ الی ۱۲ درصد دارد. این ضریب نفوذ در کشور ما حدود ۲ درصد است. یعنی صنعت ما یک پنجم اندازه ای را دارد که باید داشته باشد. این یعنی این صنعت اصلا به جایی که باید برسد نرسیده و هنوز بسیار کوچک است. این در مورد بانک های کشور صادق نیست. بیمه ها و بازار سرمایه در کشور ما وظیفه تامین مالی خود را انجام نمی دهند و همه این وظیفه بر دوش بانک هاست و این همان است که می گویند اقتصاد ایران بانک محور است. ما برنامه های مشخصی برای تغییر این روند داریم و انشالله موفق خواهیم شد این تغییر روند در صنعت بیمه را بوجود بیاوریم.

این گزارش حاکی است ، تقریبا حدود هشت ماه از برنامه های پورکیانی برای ایجاد هلدینگ چهار قلو و بانکداری می گذرد ، بدیهی است که عملیاتی شدن این وعده ها نیازمند تدوین برنامه و استراتزی مشخصی است که به زمان نیاز دارد و حال باید دید که بیمه ایران در اجرای این اهداف تا چه حد پیش رفته است؟
 

نظر (۰)