بانک مرکزی موضوع خرید نرم‌افزار راپی گیری کرد

تیر ۳۰, ۱۳۹۵ (۰) نظر

به گزارش بانک و بیمه،(bima.ir) سردار جلالی با تاکید بر اینکه باید به صورت منظم آسیب پذیری‌ها را مورد بررسی قرار داد گفت: حوزه تهدیدات سایبری از کمترین و بالا‌ترین سطح برخوردار است به طوری که به چند دسته تقسیم می‌شود که شامل سطوح ایمنی، امنیت، تهدیدهای توسط یک کشور علیه یک کشور دیگر است.
وی با بیان اینکه حوزه امنیت دارای بخش آشکار و پنهان است گفت: بخش آشکار امنیت باید توسط پلیس صورت گیرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه تهدیدات یک کشور علیه یک کشور دیگر مسئولیتش بر عهده سازمان پدافند غیرعامل است گفت: مرکز عملیات سایبری تا انتهای شهریور راه اندازی خواهد شد.

پرونده شکایت از آمریکا در حوزه استاکس‌نت را برای قوه قضاییه و وزارت خارجه ارسال کردیم
وی در بخش دیگری از اظهاراتش بیان داشت: تا به حال بخشی از تهدیدات در حوزه فضای سایبری علیه کشور ما انجام شده که ما به این دست از تهدیدات پاسخ دادیم و بخش دیگری از تهدیدات هم وجود دارد که مطرح شده اما هنوز عملی نشده است.
سردار جلالی تاکید کرد: در ادبیات سایبری دنیا تهدیدات مربوط به استاکس نت به عنوان اولین جنگ سایبری رسمی علیه جمهوری اسلامی ایران عنوان شده که مسئولیت رسمی آن نیز پذیرفته شده است و امروزه استاکس نت به عنوان یک سلاح سایبری شناخته می‌شود که باید برای مقابله با آن برنامه ریزی کرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: در حوزه تهدیدات مربوط به استاکس نت قرار بود که زیرساخت‌های غنی سازی ما و سانتریفیوژهای ما مورد حمله قرار بگیرد تا دستگاه‌های سانتریفیوژ به لحاظ دور بالای سرعت منفجر شوند و پس از آن نشع اورانیوم و گازهای سمی داشته باشیم که این مسئله بسیار خطرناک بود و ما این اقدام آمریکا را یک رفتار خصمانه ارزیابی می‌کنیم که در این رابطه نیز مقام معظم رهبری عنوان کردند بهتر بود یک لایحه دفاع حقوقی تهیه می‌کردیم و از آمریکا شکایت می‌کردیم که متاسفانه این اقدام اتفاق نیفتاد.
وی با اعلام این خبر ما پرونده شکایت از آمریکا در حوزه استاکس نت را تهیه کردیم گفت: در این حوزه پرونده‌ای را با هماهنگی قوه قضاییه و وزارت خارجه علیه آمریکایی‌ها طراحی کردیم و آن را برای این دو دستگاه ارسال کردیم تا در این زمینه اقامه دعوی انجام شود و بتوانیم حقوق کشورمان را دنبال کنیم.
سردار جلالی یادآور شد: بعد از داستان تهدیدات مربوط به استاکس نت حدود دو ماه پیش یکی از نشریه‌های آمریکا خبری منتشر کرد که در رقابت بین دو جناح در آمریکا که یک جناح موافق برجام و جناح دیگری مخالف برجام بودند جناح مخالف برجام عنوان کردند که دولت اوباما هیچ پلن دیگری برای برخورد با ایران در حوزه برجام ندارد و سندی را منتشر کردند که بر اساس آن عنوان داشتند طرحی را آماده کردند که به آن‌ها اجازه می‌دهد چنانچه که ایران در حوزه برجام کارشکنی کند و یا رفتار ایران در چارچوب مد نظر آن‌ها نگنجد سنگین‌ترین حمله سایبری در دنیا را علیه کشورمان انجام خواهند داد و یک سری اهداف نیز برای این حمله سایبری مشخص کرده‌اند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: بر اساس اهدافی در این طرح مشخص شده اولین جایی که قرار است به آن حمله سایبری صورت گیرد شبکه دفاع هوایی و پس از آن شبکه توزیع برق، شبکه مدیریت برق، شبکه ارتباطات، شبکه صدا و سیما و شبکه ترابری خواهد بود و نکته جالب دیگری که در این مقاله مطرح شده بود این است که آن‌ها ادعا داشتند یک سری ایمپلنت‌هایی را در برخی زیرساخت‌های ایران کاشته‌اند که این ایمپلنت‌ها به دستور آن‌ها فعال می‌شود که می‌توانند با استفاده از آن‌ها اقدام جاسوسی یا تخریب انجام بدهند.
وی با بیان اینکه هیچ مقام آمریکایی این مقاله را تکذیب نکرده گفت: ما توانستیم بخش زیادی از رفتار آمریکایی‌ها را در حوزه استاکس نت کنترل و دنبال کنیم و رفتار آمریکایی‌ها در حوزه استاکس نت نسبت به ادعایشان قابل ارزیابی با آنچه که پیش بینی کردند نبود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید بر اینکه اعلام چنین ادعاهایی اعلام جنگ علیه ما است اظهار داشت: وقتی کشوری در فضای سایبر اعلام جنگ می‌کند و پس از آن نیز جزئیات طرحش را اعلام می‌کند طبیعتاً اولین اقدام این است که شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه باید نسبت به طرح این ادعا‌ها عکس العمل داشته باشند.
وی اضافه کرد: ما این دست اظهارات را رفتار خصمانه علیه خود تلقی می‌کنیم و می‌بایست به مراجع رسمی همانند شورای امنیت و سازمان ملل شکایت کنیم که در این حوزه نیز ما اصل موضوع را با اسناد و مدارک به وزارت خارجه منعکس کردیم و وزارت خارجه نیز سفیر سوئیس را احضار کرده و مراتب نارضایتی ما را به آن‌ها ابلاغ کردند و سفیر سوئیس نیز عنوان کرد که این موضوع را با آن‌ها درمیان خواهد گذاشت و پاسخ خواهد داد ولی به اعتقاد بنده آمریکا خیلی پاسخگو نخواهد بود و باید اقدام جدی تری در این حوزه صورت گیرد.

 ورود دادستانی کشور به موضوع خرید نرم افزار بانک مرکزی از یک شرکت آمریکایی
سردار جلالی در بخش دیگری از این بحث در خصوص خرید نرم افزار بانک مرکزی از یک شرکت آمریکایی نیز بیان داشت: علی رغم اینکه داخل کشور پیشرفت‌های بسیار خوبی در حوزه تولید سامانه‌های زیرساختی در حوزه سایبری داشتیم متاسفانه رویکرد دستگاه‌های ما بیشتر به سمت استفاده از محصولات غربی است در حالی که بخش زیادی از این محصولات می‌تواند نیازهای ما را پاسخگو باشد و اگر در بخش نتوانستیم که نیاز خود را تامین کنیم مجبور هستیم که از محصولات کشورهای دیگر استفاده کنیم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: سامانه داده کاوی داده‌های مالی برای کنترل خطا که مربوط به نرم افزاری است که بانک مرکزی آن را خریداری کرده برای کنترل خطا و به اعتقاد آن‌ها برای کنترل نظام پول شویی داخل کشور است و زمانی که کشوری این سامانه را در کشور دیگری نصب می‌کند با هماهنگی سیستم می‌تواند تمام داده‌های مالی یک کشور را ببرسی کند و هر اطلاعاتی که در نظام مالی وجود داشته باشد کاملاً در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد که این موضوع کاملاً منافع اطلاعاتی و امنیتی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نمی‌توان پذیرفت که چنین اتفاقی صورت گیرد.
وی عنوان داشت: در رابطه با خرید نرم افزار بانک مرکزی از یک شرکت آمریکایی نیز ما رسماً موضوع را به رئیس بانک مرکزی اعلام کردیم و دادستانی کشور نیز پرونده این موضوع را درخواست کرده و این اقدام هم اکنون متوقف شده تا رسیدگی قطعی روی آن صورت گیرد.
سردار جلالی در بخش دیگری از اظهارات خود خاطر نشان ساخت: هر سامانه و تعهدی که اشراف اطلاعاتی را بر داده‌های مالی کشور در سطوح گسترده توسعه دهد برای کشور آسیب پذیر خواهد بود و هر نوع جا به جایی ما در کنترل دیگران خواهد بود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: اجرایی شدن برخی تعهدات مانند بحث FATFسبب می‌شود که اشراف اطلاعاتی آن‌ها در این زمینه به وجود آید و تحریم‌ها هوشمند‌تر و کنترل‌ها دقیق‌تر خواهد بود.
وی همچنین در رابطه با اتصال برخی مراکز کشور به شبکه جهانی اینترنت نیز اظهار داشت: اتفاقی که هم اکنون در حال رخ دادن این است که سرمایه‌ها و دارایی‌های کشور در فرآیندی در حال تغییر ماهیت است به این معنا که پول کشور ما ده سال پیش کاملاً فیزیکی بوده ولی امروزه جا به جایی پول ۹۵ درصد غیرفیزیکی است و زمانی که چنین اتفاقی می‌افتد این سرمایه یک سرمایه سایبری محسوب می‌شود که تهدیداتی آن را دنبال می‌کند که می‌تواند به آن آسیب بزند و طبیعتاً نوع حفاظت از این دارایی‌ها باید متناسب با این تغییر، تغییر کند و رویکردهای خاص خود را داشته باشد.
به نوشته صدا و سیما، سردار جلالی اظهار داشت: همه کشورهای دنیا سرمایه‌هایشان را دسته بندی می‌کنند و شبکه‌ای درست می‌کنند که سرمایه‌های با ارزش‌تر را مانند زیرساخت‌های حیاتی حساس در شبکه آزاد اینترنت قرار نمی‌دهند بلکه آن را در سایت ملی خودشان می‌گذارند که در کشور ما نیز شبکه ملی ارتباطات پیش بینی شده که بتوانیم لایه‌ای در لایه اینترنت جهانی درست کنیم که زیرساخت‌های دارای اهمیت بیشتر در این فضا قرار گیرد و اگر این شبکه فعال شود می‌تواند سطح امنیت را به شدت افزایش دهد.

نظر (۰)