بوئینگ صد ساله شد

تیر ۲۹, ۱۳۹۵ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز،بوئینگ صدمین سال فعالیت خود و یک قرن حضور در نوآوری های صنعت هوایی را جشن گرفت.

 

این کمپانی هنوز هم یکی از بزرگترین شرکت ها در بازار خطوط هواپیمایی دنیاست. بوئینگ از ۷ سری هواپیمای مسافربری برخوردار است که تقریبا در تمامی فرودگاه های فعال در سراسر دنیا به چشم می خورند. این کمپانی همچنین با طراحی و تولید F-18 Hornet و F-15E Strike Eagle در حوزه نظامی فعال بوده است.

 

در بزرگداشت صد سال حضور موفق این کمپانی در حوزه صنعت هوایی، در ادامه نگاهی به تاریخچه بوئینگ می اندازیم.

بوئینگ صد ساله شد

 

روز اول ماه مارس ۱۹۱۹، بیل بوئینگ(نفر سمت راست در تصویر) و ادی هوبارد، نخستین پرواز پستی بین المللی را از سیاتل به ونکوور با هواپیمای بوئینگ مدل C که نخستین هواپیمای تولید شده توسط کمپانی بوئینگ بود انجام دادند.

بوئینگ صد ساله شد

 

در طی صد سال فعالیت، بوئینگ مسیر جالبی را پشت سر گذاشته است: ازتولید بال های چوبی با پوشش کرباس در هواپیماهای دو باله تا بال های کامپوزیت فیبر کربنی در هواپیمای ۷۸۷ Dreamliner.

بوئینگ صد ساله شد

 

قایق پرنده ۲۰۴ بوئینگ که در آب های شمال غربی اقیانوس آرام بطور رایج مورد استفاده قرار می گرفت، در ماه سپتامبر سال ۱۹۳۷ معرفی شد. این قایق ها ظرفیت ۵ سرنشین را داشتند و از بدنه ای از چوب ماهون و بال هایی از چوب و پارچه برخوردار بود. موتور آن یک موتور Pratt Whitney Wasp با ۴۰۰ اسب بخار توان بود که امکان دستیابی به سرعتی معادل ۲۱۴ کیلومتر بر ساعت را برای این محصول فراهم می کرد.

بوئینگ صد ساله شد

 

این تصویری از یک بوئینگ مدل ۲۴۷D است که بر فراز نیویورک در پرواز است. این مدل در دهه ۱۹۳۰ معرفی شد و از بدنه ای کاملا فلزی برخوردار بود. با بهره مندی از دو موتور، می توان این مدل را نخستین هواپیمای مسافربری مدرن دانست.

بوئینگ صد ساله شد

 

مهندس ارشد بوئینگ، ولوود بیال، این هواپیمای چهار موتوره با ظرفیت ۳۳ سرنشین موسوم به Stratoliner را در ۱۲ ژوئیه سال ۱۹۳۹ برای نخستین بار به پرواز درآورد. این هواپیما برای پروازدر ارتفاعات بالا طراحی شده بود.

بوئینگ صد ساله شد

 

هواپیمای غول پیکر Fortress که در تصویر مشاهده می شود روز سوم آگوست سال ۱۹۴۱ و پس از مصاف با هواپیمای Gneisenau آلمانی در جایی در محدوده هوایی انگلستان فرود آمد. این هواپیمای چهار موتوره ی دور پرواز نقش مهمی در حملات نیروی ارتش سلطنتی به سرزمین های اشغال شده توسط آلمان نازی بازی کرد.

بوئینگ صد ساله شد

 

نخستین هواپیما از ۱۳۳ نمونه بمب افکن های B-50 که توسط نیروی هوایی آمریکا سفارش داده شده بودند، روز ۱۲ ژوئن سال ۱۹۴۷ از کمپانی بوئینگ در سیاتل واشنگتن خارج شد. دم عمودی و بلند این هواپیما برای خروج از ساختمان جمع شده است.

بوئینگ صد ساله شد

 

مدل ۷۰۷ یکی از پیشگامان صنعت هواپیمایی در عصر پرواز جت های مسافربری بود. نخستین نمونه این مدل در ماه مه سال ۱۹۵۴ در واشنگتن عرضه شد.

بوئینگ صد ساله شد

 

مدل ۷۰۷ پروازی سریعتر و راحت تر را برای مسافران به ارمغان آورد. تبلیغاتی که برای این هواپیما ارایه میشد تصاویری از خانواده هایی بود که با این پرواز سفر می کردند؛ تبلیغاتی که سعی می کرد به مردم اطمینان دهد سفر با این جت ها امن و قابل اطمینان است.

بوئینگ صد ساله شد

 

در سال ۱۹۶۲، رئیس جمهور کانادا، جان اف کندی، دو جت ۷۰۷ را برای استفاده در اختیار گرفت که به نام Air Force One معروف شدند. از آن زمان هواپیماهای سری ۷ بوئینگ به عنوان هواپیمای رسمی رئیس جمهور آمریکا به کار می روند.

بوئینگ صد ساله شد

 

در تصویر مهمانداران ۱۵ خط هوایی که هواپیماهای خود را از جت های ۷۳۷ بوئینگ تامین می کردند، دیده می شوند . این عکس روز ۱۸ ژانویه ۱۹۶۷ گرفته شده است.

بوئینگ صد ساله شد

 

رئیس کمپانی بوئینگ، بیل آلن و مدیرعامل هواپیمایی پان ام، خوان تریپه(سمت راست) معرفی جامبوجت ۷۴۷ بوئینگ را در سال ۱۹۶۸ جشن می گیرند. این دو که دوستانی قدیمی بودند، در سفری تفریحی قرارداد همکاری را بین این دو کمپانی به امضا رساندند.

بوئینگ صد ساله شد

 

فضاپیمای انترپرایز روز ۱۲ آگوست ۱۹۷۷ به پرواز درآمد. فضانوردان، فرد هایس و گوردون فولرتون در نخستین پرواز، کنترل انترپرایز را به عهده داشتتند.

بوئینگ صد ساله شد

 

 

در این تصویر کارل گوستاوسون (سمت چپ) که مدیر پروژه سابق بوئینگ بود را در حال مذاکره با هوارد لورینگ، مدیر پروژه بوئینگ، در روز ۳۰ اکتبر ۱۹۷۷ می بینیم. آنها در مقابل ساختمان اصلی بوئینگ که بعدها برای برپایی یک موزه هوایی بازسازی شد ایستاده اند.

بوئینگ صد ساله شد

 

بائو پایده (سمت چپ) معاون وزیر اداره عمران هوانوردی عمومی چین، و پیتر بو ، رئیس KLM ،خط هوایی سلطنتی هلند ، از هواپیمای بوئینگ B747-400 به نام “شهر پکن ” در فرودگاه بین المللی پکن در چین در روز ۳۰ ژوئن سال ۱۹۹۶ رونمایی کردند. این مراسم پس از پرواز موفقیت آمیز این هواپیما از آمستردام به پکن به مناسبت افتتاح سرویس جدید بدون توقف KLM بین این دو شهر برگزار شد.

بوئینگ صد ساله شد

 

کارخانه بوئینگ در اورت واشنگتن، که بوئینگ ۷۴۷ در آن ساخته شد، هنوز یکی از بزرگترین کارخانه های دنیاست.

بوئینگ صد ساله شد

 

۷۸۷ Dreamliner جدیدترین هواپیمای مسافربری کمپانی بوئینگ است.

نظر (۰)