بیمه‌ها «اعصاب‌ها» را بیمه کنند

مهر ۲۷, ۱۳۹۵ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز به نقل از تسنیم،دکتر سید حسن هاشمی در سی و سومین همایش سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران یکی از وظایف مهم دولت‌ها را افزایش تاب آوری و تحمل پذیری جامعه در برابر وقوع حوادث بیان کرد و اظهار داشت: لازم است حکومت و دولت ها مردم را برای حل مسائل و مشکلات توانمند کنند اما متاسفانه نه در آموزش عالی و نه در آموزش و پرورش به این مسئله توجه زیادی نشده است.

وی افزود: این شکنندگی و کاهش تاب آوری در حل مسائل و مشکلات در نسل های جدید بسیار بیشتر از قبل است و این مسئله مانع می شود که افراد جامعه بخواهند مسائل و مشکلات خود را حل کنند.

هاشمی بر لزوم توجه به فرهنگ و ارتقای دانش نسبت به مسائل سلامت اجتماعی تاکید کرد و افزود: باید صدا و سیما در این زمینه دانشگاه باشد و در خدمت همین هدف باشد اما به نظر می رسد تربیون ها کمتر به این موضوع توجه می‌کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ۲۵ تا ۲۶ درصد از افراد جامعه دچار اختلال رفتاری هستند افزود: البته این آمار در کشور ما نسبت به سایر کشورها بالا نبوده چرا که ما کشوری اسلامی و با اخلاق بوده ایم و همین مسئله باعث می شود تا کمتر در جامعه اختلالات رفتاری داشته باشیم.

وی یکی از مشکلات موجود در جامعه را خود شیفتگی بیان کرد و افزود: متاسفانه این مشکل در همه رده‌های جامعه بوده و وقتی این مسئله به مسئولین تسری پیدا می کند مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت چرا که این خود شیفتگی و بیان مسائل از زبان مسئولین و صاحبان تریبون در تمام رده ها باعث اضطراب و استرس در میان جامعه می‌شود.

هاشمی ادامه داد: مثلا برخی از افراد باقلم و یا در تریبون‌های فرهنگی مسائلی را مطرح می کنند که منجر به از بین رفتن آرامش در میان مردم می‌شود و بخشی از شایعات که به غرض هم آلوده است هر از چندگاهی از همین تریبون‌ها بازگو می‌شود که همین مسائل منجر به ایجاد اضطراب و آسیب به سلامت روان مردم می‌شود.

وزیر بهداشت همچنین با تاکید بر به رسمیت شناخته شدن بیماران روان، گفت: کاهش تحصیلات و فقر با سلامت روان مرتبط است و بیماران با اختلالات روانی در دریافت خدمات هم مظلوم ترین افراد هستند و این در حالی است که باید بیمه در ارائه خدمات سرپایی و بستری برای این بیماران حمایت کامل کند.

به گزارش وزارت بهداشت – وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مسائل هر حرفه باید در خود آن حرفه حل شود، افزود: هر رشته ای که با سلامت مردم سروکار دارد باید در حوزه سلامت باشد بنابر این روانشناسی بالینی باید به گروه‌های مادر برگردد و همه باید تابع قانون باشند.

هاشمی بر لزوم همکاری های بین بخشی برای حل مشکلات در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: سیاستگذاران، دولت، مجلس، خطبا و ائمه جمعه همه می‌توانند برای حل مشکلات بیماران رفتاری و اختلالات روانی نیز کمک و همکاری‌های لازم را داشته باشند.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم تجدید نظر بر ساختارها گفت: ساختارها باید با توجه به نیازهای جامعه تغییر کند و کامل شدن شبکه‌های بهداشتی بسیار مهم و خوب است و حضور یک کارشناس سلامت روان در شبکه‌های بهداشتی و درمانی علیرغم اینکه برای جمعیت‌های زیاد کافی نیست اما حرکتی خوب در راستای حمایت از بیماران روانی و توجه به سلامت روان است.

نظر (۰)