بیمه چیست

اردیبهشت ۰۲, ۱۴۰۰ (۰) نظر

بیمه چیست

امروزه جریان زندگی ها بسیار پیچیده شده و ممکن است هر لحظه فردی با از کار افتادن و بیکار ماندن یا هر اتفاق دیگری بخشی از درامد و مال خود را ازدست دهد.در این شرایط فقط بیمه است که می تواند به داد شما رسیده و شما را از این مهلکه مهم نجات دهد. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که بیمه می توان چه کند و چه وظایفی را دارا است؟

تا پیش از سال ۱۳۱۰ هیچ نمایندگی یا شعبه ای در ایران وجود نداشت و این اتفاق خوب بعد از این سال ها رخ داد که بیمه توسط شرکت های خارجی از کشورهای آلمانی، سوئیسی، انگلیسی و اتریشی در ایران اقدام به ثبت نام نمایندگی کردند.
تنها معایبی که این بیمه های خارجی داشتند  حق بیمه بالایی آنها بود.  در سال ۱۳۱۴ این بار بیمه در داخل خود ایران شکل گرفت که یک بیمه صد در صد ایرانی بود. از آن سال به بعد دیگر کشور به خودکفایی در این مورد رسید و کسی نیاز نبود تا از بیمه های خارجی استفاده کند.

اولین شرکتی ایرانی که زیر نظر دولت به فعالیت بیمه پرداخت و با سرمایه کاملا دولتی شروع به کار کرد سهامی بیمه ایران بود. همینطور اولین شرکت خصوصی بیمه در سال ۱۳۲۹ با عنوان بیمه شرق در ایران شروع به کار کرد.به علاوه تا سال ۱۳۴۷ نزدیک به ۱۰ بیمه خصوصی دیگر به این لیست افزوده شد.

انواع بیمه اشخاص چیست

انواع بیمه اشخاص در کشورمان وجود دارد که در ادامه مقاله به صورت تیتروار و سپس به طور جامع به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

انواع بیمه شامل موارد زیر است:

  • عمر
  • مسئولیت
  • درمان
  • حوادث
  • مسافرت

عمر

اگر فردی که بیمه شده در ازای مدت مشخصی به پرداخت مبلغ مورد نظر توسط بیمه گر بپردازد، پس از فوت ایشان و یا از کار افتادگی مبلغی را به ایشان و یا بستگان ایشان پرداخت شود.

مسئولیت

زمانی که فردی مسئولیتی در قبال اجتماعی و یا فرد تحت امرش را دارد و آن مسئولیت را به عهده یک شرکت بیمه گذار می سپارد تا اگر در حین کار اتفاقی خواسته یا ناخواسته برای کارگرش افتاد بیمه مسئولیت خسارت را عهده دار باشد.

درمان

با وجود هزینه های بسیار بالا برای افراد جامعه یکی از پرکاربردی ترین و پر استفاده ترین بیمه ها بیمه درمان است که به داد مردم می رسد و به آنها کمک می کند تا بتوانند از آن استفاده کنند.

حوادث

بیمه حوادث اولین بیمه ای است که هر فردی در زندگی تجربه می کند. زیرا همه مدارس موظف اند تا دانش آموزان را از حوادث تحصیلی تحت پوشش بیمه قرار دهند.

مسافرت

بیمه مسافرتی نیز از جمله بیمه های کاربردی است که به داد کسانی می رسد که به شهری مسافرت کرده اند یا در مسافرت خسارتی بر آنها وارد شده.این بیمه کمک می کند تا هر چند خسارتی که به آنها شده جبران شود.

انواع بیمه اموال

بیمه اموال انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • اتومبیل
  • آتش سوزی

هر شخصی که اتومبیل بخرد اولین کاری که می کند بیمه بدنه ماشین است.
بیمه اتومبیل در قبال سرقت، آتش سوزی، واژگونی اتومبیل، تصادفات شهری و بین شهری به پرداخت خسارات به طور کامل و یا تا حدی کمک می کند.
همینطور نوع دیگری از بیمه وجود دارد که نام آن شخص ثالث است و در آن شرکت بیمه گر موظف است تا در حین تصادف اگر شخصی مقصر بود به طور کامل خسارات وارد شده را پرداخت کند.

آتش سوزی

آتش سوزی همان طور که از اسمش مشخص است بیمه ای است که اگر آتش سوزی، خطرات ناشی از انفجار بر اثر رعد و برق در مجتمع های صنعتی و غیر صنعتی و مجتمع های مسکونی رخ داد شخص بیمه شونده بتواند خسارات وارد شده از طریق کمک بیمه را جبران کند. به علاوه بیمه گر هزینه های نقل مکان کردن از مناطق خسارت دیده و همچنین به پرداخت هزینه کمی اضافی از خطراتی شبیه به زلزله، سیل، طوفان و… نیز بیمه شود.

خلاصه مطلب

در این مطلب سعی کردیم برای شما درباره تاریخچه بیمه، انواع بیمه و همینطور تعریف هر کدام به صورت جامع و عمیق بپردازیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد و بتوانید از آن استفاده کنید.توصیه می کنیم اگر تا به الان در بیمه ثبت نام نکردید حتما این کار را بکنید زیرا که ضمانت کردن خودتان و اموالتان  باعث می شود دیگر نگران روز مبادا نباشید زیرا بیمه آن موقع به داد شما خواهد رسید.

نظر (۰)