تب و تاب دلالان چهارراه استانبول در روز توزیع اسکناس نو

شهریور ۱۳, ۱۳۹۶ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایسنا به روال هر سال بانک مرکزی در آستانه عید غدیر خم و با توجه به نیازی که وجود دارد نسبت به توزیع اسکناس‌های نو در بانک‌ها اقدام کرده است. از این رو از امروز همزمان با ۱۲ شهریورماه تا ۱۶ ماه جاری بانک‌های عامل در شعب منتخب اسکناس‌های نو را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. بر این اساس اسکناس‌های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی و مسکوک رایج نیکل توزیع می‌شود.

بانک‌های صادرات، ملی، ملت، اقتصاد نوین، پارسیان، سپه و پست بانک در شعب منتخب خود توزیع اسکناس را انجام می‌دهند. شرایط نیز به گونه‌ای است که متقاضی می‌تواند با مراجعه به شعبه هر یک از این بانک‌ها بدون ارائه مدرک خاصی ۱۰۰ برگ ۵۰۰ تومانی و یک دسته ۱۰۰ برگی هزار تومانی دریافت کند. در عین حال که در دریافت سکه‌های نیکل نیز محدودیتی وجود ندارد.

باید یادآور شد که یک نفر می‌تواند به هر هفت بانک منتخب مراجعه کرده و اسکناس دریافت کند که در این حالت قابلیت گرفتن ۱۴ برگ اسکناس نو وجود خواهد داشت.

اما در سوی دیگر در چهارراه استانبول و در جایی که اسکناس‌فروشان چمدان‌های خود را باز کرده‌اند، می‌توان به وضوح تغییر این چمدان‌ها با هاله‌ای از اسکناس‌های ۱۰۰۰ تومانی سبز و آبی و ۵۰۰ تومانی را مشاهده کرد، در حالی قیمت‌ها در بازار تا حدی تحت تاثیر توزیع اسکناس قرار گرفته که تا قبل از این ظاهرا روند تا اندازه‌ای صعودی بوده است. در حال حاضر اسکناس‌های ۱۰۰۰ تومانی تا بسته‌ای ۱۳۰ هزار تومان و اسکناس هزار تومانی سبز تا حدود ۵۰۰۰ تومان گران‌تر و ۱۳۵ هزار تومان به فروش می‌رود. پیش بینی فعالان بازار این است که هر چه به روزهای منتهی به عیدغدیر خم نزدیکتر شویم قیمت‌ها نزولی خواهد بود.

جالب اینجاست که اسکناس‌های ۱۰۰۰ تومانی سبز به فاصله‌ای کوتاه از توزیع رسمی در بازار پول یعنی از خردادماه به راحتی در دست دلالان دیده شده و مورد معامله قرار می‌گیرند و در حال حاضر نیز تا حدی گران‌تر از اسکناس‌های آبی فروش می‌رود.

اسکناس‌فروشان عنوان می‌کنند که وقتی تعداد اسکناس‌های سبز در بازار کمتر می‌شود رقابت بین دو رنگ ۱۰۰۰ تومانی نیز بیشتر خواهد شد. این در حالی است که در آستانه عید غدیر خم نیز با توجه به اینکه اسکناس‌های سبز جدیدتر هستند تا حدی تقاضا برای آنها بیشتر وجود دارد. آنها البته می‌گویند که وقتی که زمان توزیع اسکناس نو می‌شود، افرادی که باکس‌های ۱۰ تایی این اسکناس‌ها را به همراه دارند برای فروش به بازار آورده و با قیمت‌های خوبی به فروش می‌رسانند و سودهای  مناسبی هم دریافت نمی‌کنند.

اسکناس‌فروشان همچنین درباره تغییر روند فروش سکه‌های نیکل در ایام پیش رو نیز می‌گویند که تقاضای چندانی برای سکه وجود ندارد و عمدتا مردم برای خرید اسکناس مراجعه می‌کنند.

نظر (۰)