تحلیلی بر سخنان رئیس کل بیمه مرکزی در هشتادو دومین سالگرد بیمه ایران/ استمرار مشکلات ساختار مالی بیمه ایران نشانه چیست؟

آبان ۱۶, ۱۳۹۶ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز امروز در حالی هشتادو دومین سالگرد بیمه ایران در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی ،پس از گذشت حدود ده سال از برگزاری بزرگترین مراسم این شرکت بیمه ای  برگزار شد ، که از مجموعه وزارت اقتصاد در این مراسم بزرگ کسی حضور نداشت.

رئیس کل بیمه مرکزی نیز در این مراسم بیشتر به مباحث کلان صنعت مانند ، وضعیت بیمه نامه های درمان ، انتقاد از فقدان مدیریت ریسک در صنعت بیمه ، ضرورت ورود شرکتهای بیمه به ارایه بیمه نامه ی خرد و اجرای حاکمیت شرکتی پرداخت.

لازم بذکر است که رئیس کل بیمه مرکزی در این مراسم اشاره ای به زیان انباشته ۳۵۰۰ میلیاردی بیمه ایران ، مطالبات معوق و کاهش توانگری مالی این شرکت به سطح چهار و ارایه راهکار برای حل این چالش ها نداشت.

این در حالی است که وی در گفتگو با روزنامه شرق که امروز منتشر شده صراحتا اذعان داشته که  من ضرورتی نمی‌بینم بیمه دولتی داشته باشیم ، آن زمان که در مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسه تشکیل شد، من استدلال کردم و در نهایت با ٢٢ رأی در مقابل ٢۵ رأی تصمیم بر این شد که بیمه ایران واگذار شود، ولی بعد در نهایت مسئولان بالای نظام تصمیم گرفتند بیمه ایران دولتی باقی بماند.

به گفته وی  در آن زمان واگذاری بیمه البرز، دانا و آسیا به تصویب رسید که آن هم من معتقدم واگذاری قطعی نشدند و دولت در آنها نقش دارد که خوب نیست. اعتقاد دارم مدیران شرکت‌ها کامل باید از سوی بخش خصوصی انتخاب شود. شنیده‌ام که نظر وزیر محترم اقتصاد هم همین است و ابلاغ کرده‌اند باقی‌مانده سهام این شرکت‌ها نیز واگذار شود، اما برای بیمه ایران تصمیم بر دولتی‌ماندن گرفته شد .

وی صراحتا اذعان داشته که  معتقدم دولتی ماندن به نفع این بیمه نشد.

گفتنی است ، همتی در حالی در مراسم امروز اشاره به زیان انباشته ۳۵۰۰ میلیاردی بیمه ایران  نداشته که در روزنامه شرق تصریح کرده اگر ۵١ درصد بیمه ایران به بخش خصوصی واگذار می‌شد، شاید امروز توانگری بهتری داشت.

وی اما تاکید کرده ،هنوز هم دیر نیست؛ هرچه زودتر به آن سمت بروند که اداره شرکت‌ها برمبنای اصول فنی شرکت‌های خصوصی انجام شود، به نفع شرکت و کشور خواهد شد.

این گفته های رئیس کل در حالی است که طی این سالها به دلیل فقدان نظارت صحیح نهادهای نظارتی بالادستی از جمله بیمه مرکزی وضعیت مالی این شرکت بیمه دولتی انچنان تحلیل رفته که زیان انباشته و مطالبات معوق میلیاردی در کارنامه عملکردی اش ثبت شده است حال این سوال مطرح می شود که دلیل نظارت ضعیف نهادهای مسئول بر این شرکت بیمه دولتی چه بوده است؟ چرا نهاد های نظارتی که نگران برند ۸۰ ساله این شرکت بیمه ای هستند تا کنون برای حل  مشکلات ساختار مالی این شرکت انطور که باید ورود پیدا نکرده اند و به عبارتی با ضعف نظارت و قرار دادن مدیران عامل ضعیف بخصوص طی سالهای اخیر این شرکت را ضعیف نگاه داشته اند؟ آیا طی این سالها به نوعی شرایط برای  واگذاری این شرکت دولتی اماده شده است ؟آیا ضعف ساختار مالی این شرکت بیمه ای نشان داد که دولتی ماندن این شرکت بیمه ای نا موفق بوده است؟آیا استمرار وضع موجود نشان می دهد که باید مسیر را برای واگذاری این شرکت بیمه دولتی هموار کرد؟

البته رئیس کل در سخنان خود اذعان داشته که مشکلات ساختار مالی نباید باعث شود این برند را تضعیف کنیم .

در پی سخنان رئیس کل باید اذعان داشت که بدون شک این شرکت، برند ۸۰ ساله صنعت بیمه ایران را با خود همراه دارد پس نقد ساختار مالی این شرکت بزرگ بیمه ای و ارایه راهکار برای آن نه تنها برند ان را دچار خدشه نمی کند که کار شناسان بیمه ای و اصحاب رسانه موظفند برای حفظ برند این  شرکت بیمه ای مشکلات ساختاری آن را مطرح و صاحب نظران برای حل ان راه حل ارایه دهند.

بدون شک تقویت برند ۸۰ ساله بیمه ایران نه با سرپوش گذاشتن بر مشکلات که با شفاف سازی و شاخص کردن چالش ها جهت حل مشکل ایجاد خواهد شد.

بی تردید تقویت برند ۸۰ ساله بیمه ایران با انتصاب مدیران فنی و توسعه شایسته سالاری در این شرکت بیمه ای محقق خواهد شد همان معضلی که بیمه ایران طی سالهای اخیر از ان رنج برده است، انتصاب مدیران نه چندان قوی در سالهای اخیر بر ضعف شکلات ساختاری ان افزوده است.

به نظر می رسد ، نهادهای نظارتی بالادستی از جمله وزارت اقتصاد بر این قضیه  اشراف دارند در این راستا باید جهت حل این چالش ها با هدف حفظ و تقویت برند ۸۰ ساله بیمه ایران وارد عمل شوند.

نظر (۰)