توجیهات موسی رضا از وضعیت بحرانی بیمه میهن : ابلاغ قانون جدید ثالث و عدم انعقاد قرارداد با خودروسازان

شهریور ۰۶, ۱۳۹۶ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز،بیمه میهن به تازگی در برخی جراید گزارشی از مجمع خود منتشر کرده که انعکاس برخی سخنان موسی رضا در این جلسه قابل توجه می نماید.

در حالیکه بیمه میهن طی دو سال گذشته و بخصوص سال ۹۵ روزهای ناخوشی را از سر گذرانده در جلسه مجمع عمومی مورخ سی و یکم تیرماه که در سال جاری برگزار شد بر خی گفته های مدیر عامل این شرکت که این روزها اخباری مبنی بر جانشین احتمالی وی نیز به گوش می رسد، قابل تامل است.

وی در این جلسه صراحتا اذعان داشته که تغییر قانون جدید شخص ثالث و ابلاغ قانون جدید از سوی دولت و اجرای آن بدون در نظر گرفتن حق بیمه متناسب عرصه را بر شرکتهای بیمه و از جمله بیمه میهن تنگ کرد .

این گفته های مدیر عامل بیمه میهن نشان دهنده ی اتکای بیش از اندازه این شرکت بر بیمه ی شخص ثالث است و از سوی دیگر با توجه به وضعیت مالی این شرکت و توانگری پایین آن قاعدتا بر طبق قوانین موجود شرکت مذکور باید در صدور بیمه نامه ثالث احتیاط کرده ضمن اینکه ظرفیت نگهداری ریسک را نیز در خود کاهش دهد اما گفته های موسی رضا و البته عملکردش از وابستگی این شرکت بر این رشته زیان ده بیمه ای حکایت دارد.

برنامه اصلاح پرتفوی در حالی است که شرکت مذکور چندی پیش نیز  در قالب اطلاعیه ای از سوی سرپرست میز صدور متمرکز خود اعلام کرده که پیرو  مجوز اخذ شده از سوی مدیرعامل شرکت  ارائه اختیارات صدور به نمایندگان برتر سراسر کشور جهت توسعه بازار ، در رشته ثالث صرت می گیرد.

گفته ی دیگر موسی رضا در جلسه مجمع عمومی این شرکت نیز در ارتباط مستقیم با رشته ثالث بوده است به طوریکه وی اذعان داشته ، بیمه میهن در صدور بیمه نامه شخص ثالث در قرارداد با خودروسازان سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده اما به دلیل الزامات اجباری و مقررات موجود ازین بخش خارج شدیم.

موسی رضا تصریح کرده  ما به رقابت جوانمردانه اعتقاد داریم وگرنه می توانستیم با قسط بندی و تخفیف به راه خود ادامه دهیم.

ذکر این نکته در اینجا ضروری است که دو شرکت دیگر نیز در بازار بیمه با وضعیت مشابهی از بیمه میهن و در شرایط بحرانی توانستند با کنترل صدور ثالث و تمرکز بر بخش های دیگر از مراحل بحران عبور کنند این در حالی است که به نظر می رسد بیمه میهن چندان خود را ملزم به رعایت برنامه ترمیم مالی ندانسته که هنوز در مرحله بحران قرار دارد.

موسی رضا که در این گزارش با عنوان مدیر پاکدست صنعت بیمه معرفی شده در بخش دیگری از سخنان خود به چالش های وضعیت سرمایه گذاری های شرکت در سال ۹۵ اشاره کرده و گفت : به دلیل نوسانات بازار سهام در سال ۹۵ هیچگونه سرمایه گذاری صورت نگرفته و ارزش دفتری سهام خریداری شده مبلغ ۷.۵۰۰ میلیون ریال می باشد که با افزایش سرمایه شرکت بیمه اتکایی ایرانیان به مبلغ ۹.۴۴۳ میلیون ریال رسیده است.

وی البته از برگزاری مجمع شرکت جهت افزایش سرمایه از مبلغ ۸۰۲.۹ میلیارد ریال به ۱۵۰۰میلیارد ریال خبر داده است.

موسی رضا همچنان اذعان داشته که کسب سود از محل سرمایه گذاری های شرکت در بورس و بانک ها نیز کاهش یافته است.

طبق گفته های موسی رضا ظاهرا سرمایه گذاری در پروژه ی مسکونی با مشارکت بنیاد مسکن برای ای شرکت مقداری سود رقم زده است.

گفتنی است بیمه میهن در مجمع امسال نتوانست سودی به سهامدارانش اختصاص دهد.

ضمن اینکه در تاریخ ۱۵ مرداد ماه سال جاری علی موسی رضا  نامه ای به بورس ارسال و در خصوص علل زیان ۴۲۵ ریال به ازاء هر سهم در سال ۹۵ توضیحاتی را به سازمان بورس ارایه کرده است .
وی اذعان داشته ، تایید کفایت ذخایر فنی در رشته ثالث ،همچنین افزایش خسارتها از مبلغ ۲۲۴۲ میلیارد ریال به ۲۶۳۵میلیارد ریال که عمدتا سنواتی بوده و در صورتهای مالی ۹۵ منعکس گردیده منجر به کاهش سود پیش بینی شده از مبلغ ۴۰ ریال به زیان ۴۲۵ ریال به ازاء هر سهم گردیده است.

طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر تغییر مدیر عامل در شرکت بیمه میهن کلید خورده است و انگونه که از اخبار بر می آید گویا رفتن محمد حیدری ، معاون فنی  و عضو هیات مدیره بیمه ایران به بیمه میهن  و تکیه بر صندلی مدیریت این شرکت بیمه ای قوت گرفته است.

در این رابطه بخوانید: با حضور حیدری ، میهن آباد می شود؟ / تداوم صادرات مدیران دولتی به بخش خصوصی / خطر تهی شدن بیمه ایران از نیروهای کلیدی http://risknews.ir/news/121064/

 

 

 

نظر (۰)