جوابیه بیمه ایران در خصوص تصویری با عنوان اختلاس در مالیات بیمه سلامت + توضیحات مصوبه مجلس

مرداد ۱۴, ۱۳۹۵ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز،صنعت بیمه اخیرا مورد هجمه های فراوانی قرار گرفته و متاسفانه تا این صنعت میخواهد به ساحل آرامش برسد  مشاهده میشود برخی افراد بدون اطلاع از موازین و مصوبات قانونی به هر وسیله قصد دارند اذهان عمومی را مورد تشویش قرار دهند و ذهنیت آحاد مردم را نسبت به این صنعت مظلوم بدبین  سازند . توضیحات درج شده در ذیل تصویر ارسالی از سوی یکی از کاربران محترم که در آن بر غیر قانونی بودن اخذ مالیات سلامت تاکید شده از همین مصادیق است . ذیلا گزارش مصوبه مربوطه در مجلس شورای اسلامی جهت تنویر افکار عمومی تقدیم می گردد :


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی یکشنبه نهم آذر ۱۳۹۳ مصوب کردند که سالانه یک درصد به عنوان مالیات سلامت به نرخ مالیات بر ارزش افزوده اضافه شود.

 به موجب ماده ۴۷ طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که به تصویب مجلس رسید، علاوه بر افزایش قانونی نرخ مالیات بر ارزش افزوده، صرفاً یک واحد درصد در هر سال به‌عنوان مالیات سلامت به نرخ مالیات بر ارزش افزوده سهم دولت اضافه و همزمان با دریافت، مستقیماً به ردیف درآمدی که برای این منظور در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی می‌گردد، واریز می‌شود.

بر این اساس، صددرصد منابع دریافتی از طریق ردیف یا ردیفهایی که برای این منظور در قوانین بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شود، به پیشگیری و پوشش کامل درمان افراد ساکن در روستاها و شهرهای دارای بیست هزار نفر جمعیت و پایین‌تر و جامعه عشایری (در چارچوب نظام ارجاع)، اختصاص می‌یابد و پس از تحقق هدف مذکور نسبت به تأمین و تکمیل تجهیزات بیمارستانی و مراکز بهداشتی با اولویت بیمارستان‌های مناطق توسعه نیافته، مصارف هیأت‌ امنای ارزی و ارتقای سطح بیمه بیماران صعب‌العلاج و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی خارج از روستاها و شهرهای بالای بیست هزار نفر جمعیت اقدام شود.

نمایندگان مجلس با ۱۸۹ رای موافق، پنج رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر به این ماده از طرح دائمی کردن برخی احکام بودجه رای دادند.

پیش از تصویب این ماده، پیشنهاد حذف آن از سوی نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه مطرح شد و مورد موافقت احمد توکلی قرار گرفت که معتقد بود تصویب این ماده باعث فساد و بی‌انضباطی مالی می‌شود.

قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز که در جریان بررسی این ماده از طرح دائمی کردن برخی احکام بودجه در مجلس حاضر شده بود، در مخالفت با حذف این ماده، گفت: پیشنهاد حذف از این جهت می‌تواند درست باشد که سهم پرداخت مردم از بخش سلامت زیاد نشود.

وی افزود: ما پیشنهاد کرده بودیم کل بودجه وزارت بهداشت در قالب مالیات‌ها پیش‌بینی شود و چهار تا پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده به بخش سلامت اختصاص یابد.

قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: تاکنون کمتر از ۱۰ درصد از این درآمدها در اختیار ما قرار گرفته اما یک ریال از این پول هم در جایی غیر از مناطق روستایی هزینه نشده بلکه در همان موارد قید شده در قانون هزینه شده است.

پس از اظهارات وزیر بهداشت، نمایندگان مجلس با ۲۵ رای موافق، ۱۵۶ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر با حذف ماده ۴۷ مخالفت کردند.
 

نظر (۰)