حضور بی سرانجام خارجی ها در صنعت بیمه ایران / سرگذشت آویوا چه شد؟

مهر ۰۸, ۱۳۹۶ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز،تیرماه سال ۹۴ بود که برخی اخبار از حضور یک شرکت بیمه گر ترک  در ایران که پیش از این تقاضای خودرا جهت فعالیت در بازار بیمه ایران به بیمه مرکزی ارایه کرده خبر داد ، گفته شد که در نظر دارد سهام یکی از شرکت های بیمه ایرانی را که در بورس و فرابورس عرضه می شود ،خریداری کند.

گمانه زنی ها حاکی ازین بود که شرکت آویوا که در ادریبهشت سال ۹۴ درخواست کتبی خود را برای حضور در بازار ایران به رییس کل وقت بیمه مرکزی تقدیم کرد ، در نظر دارد ، جهت آغاز فعالیت هایش در ایران، سهام یکی از شرکت های بیمه ای فعال در بورس و فرا بورس را خریداری کند.

 اما نزدیک به دو سال از ان زمان میگذرد و حتی با اجرایی شدن برجام نیز خبری ازین شرکت در بازار بیمه ایران نشد.

این گزارش حاکی است ، شرکت مزبور که یکی از بزرگترین ارایه کنندگان بیمه عمر در ترکیه محسوب می شود ، قصد داشت که  در بخش هواپیمایی ، بانکی ، کشاورزی و گردشگری و همچنین بیمه نامه های عمر در بازار بیمه ایران فعالیت کند.

در ان زمان گفته می شد که شرکت AvivaSA هم اکنون به صورت نمایندگی در ایران فعالیت دارد اما فعالیت مستقل این شرکت در ایران مستلزم اخذ مجوز از بیمه مرکزی ایران “CII” است.

بنابراین گزارش شرکت آویوا (AVIVA )  یکی از شرکت های خصوصی  بیمه عمر و زندگی ترکیه بوده  که دارای ۳۱ میلیون مشتری با محصولات سرمایه گذاری ، پس انداز و بیمه است که در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۷ تاسیس شده است و زیر مجموعه یک هلدینگ سرمایه گذاری مشترک است که این هلدینگ  با ۴۳ میلیون مشتری، در ۲۱ کشور جهان، از نظر میزان درآمد سالیانه، در رتبه ششم از بزرگترین شرکت‌های بیمه جهان قرار دارد و فعالیت‌های این شرکت، در قاره‌های آسیا، اروپا و آمریکای شمالی متمرکز می‌باشد همچنین از آویوا در لیست اولیه بازار بورس لندن و در لیست ثانویه بازار بورس نیویورک یاد می شود.

شرکت آویوا ترکیبی از بیمه های عمر ، بیمه های عمومی و کسب و کار مدیریتی را تحت یک برند مرغوب به مشتریان خود ارایه می دهد علاوه براین ارایه بیمه نامه های درمان نیز از دیگر خدماتی است که شرکت مزبور  در آن فعالیت می کند.

گفتنی است ، این شرکت بیمه ای از مجموعه شرکت های گروه کمپانی های آویوا ” است که قدمت آن به ۱۵۰ سال پیش باز می گردد.

شواهد موجود نشات می دهد ، تا کنون حبری از اغاز فعالیتهای این شرکت بیمه در ایران نیست اما پس از اجرائی شدن برجام نیز برخی شرکتهای دیگر خبر از احتمال حضور خارجی ها دادند که این خبرها نیر هنوز به مرحله عمل نرسیده  و این طور که معلوم است خضور خارجی ها در ایران هنوز با اما و اگرهای زیادی همراه است.

لازم بذکر است که بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای برجام و در امتداد افزایش تعاملات بیمه ای ایران با بیمه گران بین المللی، راهنمای فعالیت سرمایه گذاران بین المللی در بازار بیمه ایران را در قالب پرسش و پاسخ های مرتبط اعلام کرد.


 

 

نظر (۰)