دلار جلوی افزایش قیمت طلا را می گیرد؟

تیر ۳۱, ۱۳۹۵ (۰) نظر

به گزارش بانک و بیمه،(bima.ir) به نقل از رویترز، افت شاخص سهام در بازارهای بین المللی در حالی موجب افزایش قیمت طلا شده است که از سوی دیگر انتشار آمارهای مثبت در خصوص وضعیت بازار مسکن آمریکا ، ارزش دلار را به بالاترین سطح در ۴ ماه اخیر رسانده است.
بر اساس این گزارش افزایش ارزش دلار مانع بزرگی برای رشد بیشتر قیمت جهانی طلا در بازارهای بین المللی به شمار می رود.
قیمت هر اونس طلا امروز چهارشنبه با ۰.۱ درصد افزایش به بیش از ۱۳۳۲ دلار رسیده است. قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۲۵ درصد رشد داشته است و اوایل ماه جاری به بیش از ۱۳۷۹ دلار رسید که این رقم از مارس ۲۰۱۴ میلادی بی سابقه بوده است.
شاخص سهام ام اس سی آی آسیا که روز گذشته با افزایش روبرو شده بود امروز بیش از ۰.۲ درصد کاهش یافته است. شاخص سهام بورس وال استریت آمریکا نیز کاهش یافته است.
فعالیت های ساخت و ساز در بخش مسکن آمریکا طی ماه ژوئن روندی امیدوار کننده داشته است. به نظر می رسد با توجه به همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بسیاری از بانکهای مرکزی جهان برای اجرای سیاست های پولی انبساطی آماده می شوند و بعید به نظر می رسد که فدرال رزرو آمریکا بخواهد در چنین شرایطی نرخ بهره را افزایش دهد.
به  نوشته سایت طلا،صندوق بین المللی پول نیز در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی جهان تا ۲ سال آینده کاهش خواهد یافت. نگرانی نسبت به تبعات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مهمترین عامل موثر بر کاهش احتمالی رشد اقتصادی جهان خواهد بود.
طی روزهای آینده آمارهای مهم اقتصادی منطقه یورو ، بریتانیا آمریکا و چین منتشر خواهد شد و این آمارها تاثیر مهمی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. به نظر می رسد وضعیت تقاضای فیزیکی کشورهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند نیز می تواند تاثیر زیادی بر روند قیمت طلا در هفته های آینده داشته باشد.
برگزاری نشست بانک مرکزی اروپا در روزهای آینده و روشن شدن نتایج این نشست نیز عامل مهمی در تعیین قیمت طلا و نوسانات نرخ ارز در بازارهای بین المللی خواهد بود.

نظر (۰)