روایت یک عکاس از لحظه سال تحویل خانواده‌های تهرانی در دهه ۶۰ +عکس

فروردین ۱۲, ۱۳۹۷ (۰) نظر

بیشتر بخوانید: عاشقانه‌‌هایی از یک شهید| از رصد دیده‌بان عراقی تا دوختن لباس سپاه+عکس

مؤیدی با اشاره به حملات سنگین جنگنده‌های عراقی در آن روزها، خاطرنشان کرد: از یازدهم اسفند ۶۶ تا سی‌ام فروردین ۶۷ حدود ۱۷۹ موشک به مناطق مختلف تهران اصابت کرد؛ چند روز مانده به نوروز به تدریج  جمعیت تهران در حال تخلیه بود و کسانی که مجبور به حضور در تهران بودند و یا در شهرستان کسی را نداشتند در تهران مانده بودند و برخی از آنها در پناهگاه‌ها زندگی می‌کردند؛ یکی از این پناهگاه‌ها در محدوده خیابان ولی‌عصر(عج) بود که در زیرزمین یک مدرسه دخترانه قرار داشت و بیش از ۶۰ خانواده در آنجا زندگی می‌کردند؛ هیچ پرده و حایلی بین خانواده ها نبود و در یک فضای ۶ متری یک خانواده سه‌نفره زندگی می‌کردند. من هیچ‌گاه مردم‌مان را این‌قدر خوب و صمیمی در کنار هم ندیده‌ام.

بیشتر بخوانید: ماجرای عکاسی که یک مجروح را دو کیلومتر روی دوشش حمل کرد

وی ادامه داد: این خانواده‌ها در لحظه سال‌تحویل سفره‌های هفت‌سین قشنگی پهن می‌کردند و چند خانواده با هم پای یک سفره هفت‌سین می‌نشستند و پس از تحویل سال خانواده‌ها در پناهگاه به دیدار یکدیگر می‌رفتند و خوردنی‌های‌شان را با همدیگر تقسیم می‌کردند. در کل روزهای تلخی بود اما ایام نوروز به خوبی گذشت.

عکس‌های ساسان مؤیدی از حال و هوای خیابانهای تهران و زندگی خانواده‌های تهرانی در نوروز سال ۱۳۶۷ را مشاهده می‌کنید؛ مجموعه کامل این تصاویر به زودی در کتابی با عنوان «۵۰ روز از جنگ» منتشر خواهد شد.

نظر (۰)