روایت یک عکاس از لحظه سال تحویل خانواده‌های تهرانی در دهه ۶۰ +عکس

آوریل 01, 2018 (۰) نظر

بیشتر بخوانید: عاشقانه‌‌هایی از یک شهید| از رصد دیده‌بان عراقی تا دوختن لباس سپاه+عکس

مؤیدی با اشاره به حملات سنگین جنگنده‌های عراقی در آن روزها، خاطرنشان کرد: از یازدهم اسفند ۶۶ تا سی‌ام فروردین ۶۷ حدود ۱۷۹ موشک به مناطق مختلف تهران اصابت کرد؛ چند روز مانده به نوروز به تدریج  جمعیت تهران در حال تخلیه بود و کسانی که مجبور به حضور در تهران بودند و یا در شهرستان کسی را نداشتند در تهران مانده بودند و برخی از آنها در پناهگاه‌ها زندگی می‌کردند؛ یکی از این پناهگاه‌ها در محدوده خیابان ولی‌عصر(عج) بود که در زیرزمین یک مدرسه دخترانه قرار داشت و بیش از ۶۰ خانواده در آنجا زندگی می‌کردند؛ هیچ پرده و حایلی بین خانواده ها نبود و در یک فضای ۶ متری یک خانواده سه‌نفره زندگی می‌کردند. من هیچ‌گاه مردم‌مان را این‌قدر خوب و صمیمی در کنار هم ندیده‌ام.

بیشتر بخوانید: ماجرای عکاسی که یک مجروح را دو کیلومتر روی دوشش حمل کرد

وی ادامه داد: این خانواده‌ها در لحظه سال‌تحویل سفره‌های هفت‌سین قشنگی پهن می‌کردند و چند خانواده با هم پای یک سفره هفت‌سین می‌نشستند و پس از تحویل سال خانواده‌ها در پناهگاه به دیدار یکدیگر می‌رفتند و خوردنی‌های‌شان را با همدیگر تقسیم می‌کردند. در کل روزهای تلخی بود اما ایام نوروز به خوبی گذشت.

عکس‌های ساسان مؤیدی از حال و هوای خیابانهای تهران و زندگی خانواده‌های تهرانی در نوروز سال ۱۳۶۷ را مشاهده می‌کنید؛ مجموعه کامل این تصاویر به زودی در کتابی با عنوان «۵۰ روز از جنگ» منتشر خواهد شد.

نظر (۰)نظر ارسال کنید