قطر حمله در برابر محاصره اقتصادی را آغاز کرد

مرداد ۱۲, ۱۳۹۶ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز به نقل از رویترز، «علی الوالد الثانی»، مدیر دفتر سازمان جهانی تجارت قطر گفت: شکایت گسترده‌ای را علیه عربستان سعودی، بحرین و امارت متحده عربی به دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان، به سازمان جهانی تجارت تنظیم کرده‌ایم.

قطر با تعیین فرصت ۶۰ روزه از سوی این ۳ کشور در راستای حل و فصل اختلافات تجاری خود برآمده و در اولین اقدام خود، به طرح دعوی از عربستان سعودی، بحرین و امارت متحده عربی در سازمان جهانی تجارت کرده است.

این کشور همچنین به دنبال اقدامات احتمالی تلافی‌جویانه در پی تحریم‌های اقتصادی است.

«الثانی» گفت: زمانی کافی برای شنیدن توضیحات قانونی در مورد چگونگی این اقدامات، مطابق با تعهدات این سه کشور اختصاص داده‌ایم.

وی تصریح کرد: همیشه برای گفتگو و مذاکره مشتاق هستیم و این بخشی از راهبرد ما برای صحبت با طرف مقابل و بدست آوردن اطلاعات بیشتر در راستای این اقدامات، قانونی بودن آنها و پیدا کردن راه حل برای حل و فصل این اختلافات است.

بر همین اساس، عربستان سعودی، بحرین و امارت متحده عربی از پنجم ژوئن سال جاری میلادی، با متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تروریسیتی، روابط تجاری خود با دوحه را قطع کرده‌اند.

این در حالی است که پیش از این کشورهای تحریم‌کننده به سازمان جهانی تجارت اعلام کرده بودند که این اقدامات، در راستای حفظ امنیت ملی آنها است.

بر همین اساس، در متن شکایت قطر آمده که عربستان سعودی، بحرین و امارت متحده عربی تلاش‌های زورگویانه‌ای در جهت انزوای اقتصادی قطر و نیز بازداشتن این کشور از حقوق خود در تجارت کالا، تجارت در حوزه خدمات و مالکیت حقوقی انجام داده‌اند.

بر پایه این گزارش، شکایتنامه قطر در ۶ صفحه تنظیم شده و تاکنون هیچ یک از این سه کشور عربی، واکنشی از خود نشان نداده‌اند و انتظار می‌رود در هفته جاری میلادی، این مساله در دستور کار سازمان جهانی تجارت قرار گیرد.

نظر (۰)