مسدودی تسهیلات به ۳۵ درصد رسیده است

مرداد ۱۶, ۱۳۹۵ (۰) نظر

به گزارش بانک و بیمه،bima.ir ،کمتر از دو ماه پیش بود که بخشنامه جدید بانک مرکزی به بانک ها و موسسات اعتباری ابلاغ شد و بر اساس آن دیگر بانک ها اجازه پرداخت سود بیش از ۱۵ درصد و تسهیلات بیش از ۱۸ درصدی را ندارند.
البته در این میان همچنان هستند برخی بانک هایی که نرخ سود سپرده های بالایی را به سپرده های پیشین پرداخت می کنند.
این پرداخت نرخ سود بالا موجب شده که بهای تمام شده پول در این بانک و موسسه اعتباری بیش از ۱۸ درصد شود و طبیعتا تمایلی به پرداخت تسهیلات ۱۸ درصدی نیز نخواهد بود.
به همین جهت بود که بانک ها و موسسات به دنبال راهی برای دور زدن این قانون بودند که دم دست ترین روش ممکن مسدود کردن درصدی از تسهیلات است.
مسدودکردن بخشی از تسهیلات شرعا و قانونی تخلف است و بانک ها به هیچ عنوان حق چنین کاری را ندارد، بنابراین به دنبال راه های جایگزین گشتند.
در این بین تعیین وثیقه نقدی تسهیلات روشی بود که بسیاری بانک ها از آن استفاده کرده و تسهیلات گیرنده را مجبور به افتتاح حساب قرض الحسنه به میزان درصدی از تسهیلات آن هم برای مدت طولانی (معمولا تا پایان تسویه تسهیلات) کردند.
تا چندی پیش که نرخ تسهیلات ۲۰ درصد بود اخباری مبنی بر شرط ۲۰ تا ۲۵ درصد وثیقه نقدی مخابره شده بود.
اما به تازگی که بصورت دستوری نرخ تسهیلات کاهش یافته است خبرها از شبکه بانکی حکایت از رسیدن درصد وثیقه نقدی به ۳۰ تا ۳۵ درصد مبلغ تسهیلات در برخی بانک ها و موسسات دارد.
به نوشته اخبار بانک، البته برای به جریان افتادن پرداخت تسهیلات چاره ای جز پذیرفتن این شرط نیست و معمولا تسهیلات گیرنده بالاجبار این موضوع را می پذیرد و افتتاح حساب می کند.

نظر (۰)