مواد غذایی بدون بطری ماند!

خرداد ۰۳, ۱۳۹۷ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز، مواد اولیه مورد استفاده در صنعت آب معدنی و آشامیدنی، صنعت روغن، لبنیات، نوشابه،ماء الشعیر، مواد شوینده و … قیمت‌شان نسبت به پارسال ۲.۵ برابر شده است؛ موضوعی که تولیدکنندگان را به فکر برده که تولید دیگر برایشان توجیه اقتصادی ندارد. هرچند مواد تولیدی متعلق به پتروشیمی‌ها به ویژه مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان کاهش یافته اما ظاهرا تعدادی متخلف نیز با استفاده از رانت در حال سودجویی هستند و این مواد را با قیمت بالا در بازار آزاد عرضه می‌کنند.

در این میان صنایع غذایی و دیگر صنایع وابسته به این بخش به عنوان مشتری این ظروف و بطری‌ها برای بسته‌بندی محصولات خود نیز با مشکل مواجه شده‌اند و می‌گویند ظرفی برای بسته‌بندی و عرضه محصول‌شان ندارند یا به سختی و با افزایش قیمت این نیاز صنعت را تامین می‌کنند.

خطر بیخ‌گوش واحدهای تولیدی آب معدنی و آشامیدنی

در این باره دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی به ایسنا گفت که قیمت مواد اولیه تولید بطری‌های آب معدنی به میزانچشمگیری افزایش یافته از سوی دیگر به دلیل این کمبود، ممکن است در روزهای آینده، واحدهای تولیدی به طور کل تعطیل شوند، چراکه اگر انبارهایشان از بطری خالی شود، دیگر نمی‌توانند آب بسته بندی و توزیع کنند.

به گفته فروهر،‌ بحران تولید بطری علاوه بر آب‌ معدنی برای محصولات دیگر از جمله روغن، لبنیات، شوینده‌ها، نوشابه نیز مشکل‌ساز شده است که در این راستا در وزارت صنعت با واحدهای پتروشیمی و بورس جلسه‌ای تشکیل و در این جلسه مطرح شد که واحدهای تولیدی به مرز تعطیلی رسیده‌اند چراکه مواد اولیه‌ای که سال گذشته حدود ۴۰۰۰ تومان بود امروز به ۱۰ هزار تومان رسیده است که تولید را از توجیه اقتصادی خارج کرده و از طرفی اصلا موادی برای تولید نیست.

وی اظهار کرد که مواد تولیدی متعلق به مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان است که عرضه‌ این مواد اندکی کم شده و از طرفی هیچ‌کس نمی‌داند چرا نه تولیدکننده‌ها مواد اولیه دارند و نه این مواد نصیب تولیدکنندگان پریفوم می‌شود.

بازار داغ سودجویان با رانت و تخلف

به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی، تعدادی متخلف با استفاده از رانت، به دلیل اختلاف قیمتی که در بورس و بازار ایجاد شده که کیلویی ۳۰۰۰ تومان است، این مواد را می‌برند و با قیمت بالا در بازار عرضه می‌کنند. شاهد هستیم تولیدکننده‌ای که ۲۵۰ تن سهمیه ماهانه دارد، ۵۰ تن سهمیه گرفته و متاسفانه این مواد سر از بازار آزاد درآورده است.

کاهش عرضه و افزایش ۵۰ درصدی قیمت ظروف بسته‌بندی

همچنین دبیر انجمن صنایع روغن نباتی یکی از مشکلات امروز این صنعت را کمبود و افزایش قیمت حدود ۵۰ درصدی انواع ظروف بسته‌بندی مانند بطری عنوان کرده و گفته که تولیدکنندگان در زمینه‌ لوازم بسته‌بندی با مشکلات متعددی مواجه هستند و به شدت عرضه این محصولات کاهش یافته است.

بیرشک در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد که قیمت این محصولات ۴۵ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا یافته که در این زمینه به همراه کارخانه‌های تولیدکننده آب معدنی و نوشیدنی و ماءالشعیر، نامه مشترکی به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارسال شده تا مشکل را برطرف کند.

به گفته وی، در حال حاضر برخی از کارخانه‌ها با مشکل بسته‌بندی و توزیع روغن مواجه شده‌اند، چراکه ظرفی برای بسته بندی و عرضه محصولات خود ندارند چون عرضه انواع بطری و لوازم بسته‌بندی کم شده و تقاضا برای آن افزایش یافته است.

لزوم افزایش عرضه توسط پتروشیمی

رییس انجمن صنایع روغن نباتی گفته که دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به پیگیری‌های ما پاسخ دادند و قرار شده موضوع را بررسی و با متخلفان احتمالی برخورد کنند. البته مجتمع پتروشیمی تندگویان که زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس است باید تولید و عرضه خود را افزایش دهد تا این مشکل صنایع حل شود.

وزارت صنعت، بورس و مجتمع تندگویان باید چه کنند؟

به گزارش ایسنا، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به عنوان نهاد مسئول نسبت به بحران پیش آمده ورود کند و متخلفان و خریداران کاذب که تولیدکننده واقعی نیستند و از طریق سایت بهین‌یاب وزارت صنعت به بورس می‌روند و خرید می‌کنند را شناسایی کند تا این مواد به دست تولیدکنندگان واقعی برسد.

علاوه بر این بورس نیز باید عرضه هفتگی را تنظیم کرده و از طرفی مجتمع تندگویان هم باید کف عرضه خود را در هفته‌های پیش رو افزایش دهد تا بازار به آرامش لازم برسد.

نظر (۰)