پلاسکو سوخت؛ «معتمد» را دریابید

بهمن ۱۲, ۱۳۹۶ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز،روزنامه ایران نوشت: «یک سال از آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو گذشت. صبح روز پنجشنبه ۳۰دی ماه سال ۹۵ بود که حادثه ریزش و آتش‌سوزی پلاسکو اتفاق افتاد. به دنبال این حادثه بحث راجع به‌ ایمن‌سازی پاساژ‌های قدیمی و ناایمن شهر تهران مثل پاساژ معتمد هم داغ شد. به‌ طوری‌ که بارها در طول سال اخطاریه‌هایی از سوی آتش‌نشانی و شهرداری برای پاساژ‌های مختلف فرستاده شد. یک هفته پیش بود که «محمود قدیری» معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از  ایمن‌سازی ۱۳ پاساژ ناایمن به ایسنا خبر داد و گفت: «ما با شهردار ناحیه بازار منطقه ۱۲ تاکنون سه جلسه در راستای انجام اقداماتی برای ایمن‌سازی برخی پاساژها برگزار کرده‌ایم و قرار است با مسئولان ۱۳پاساژی که به صورت داوطلبانه برای ایمن‌سازی اقدام کرده‌اند هماهنگی‌های لازم صورت گیرد و آنها بر اساس دستورالعمل مناسب و قابل اجرایی که به آنها می‌دهیم ایمن‌سازی‌ها را انجام دهند. امیدوارم این جلسه‌های فنی و اجرایی نتیجه خوبی داشته باشد و ایمن‌سازی این پاساژها آغاز شود.»

ماجرای نشست و بحث درباره نا‌ایمنی «پاساژ معتمد» به یک سال قبل برمی‌گردد. زمانی که پلاسکو ریخت و همه برای جست وجوی پیکرهای آتش نشان‌های زیرآوار بسیج شده بودند، چند نفر از کسبه پاساژ نسبت به‌ایمنی آن اعتراض کردند. با این که یک سال از این ماجرا می‌گذرد اما هنوز راه حل مؤثری برای ایمن‌سازی پاساژ معتمد ارائه نشده است. به گفته اعضای هیأت‌مدیره تاکنون از سوی شهرداری و آتش نشانی چندین اخطاریه فرستاده شده است و آنها در حال برطرف کردن مشکلات هستند. اعضای هیأت‌مدیره بر اساس این اخطاریه‌ها حدود دو هفته است که سقف ساختمان را  تعویض کرده‌اند و قرار است به زودی مشکلات دیگر نیز برطرف شود.

پاساژ معتمد در خیابان « جمهوری» و نرسیده به چهارراه استانبول، جایی که هنوز زمین خالی ساختمان پلاسکو خودنمایی می‌کند، بنا شده است. تعدادی از کسبه می‌گویند ساختمان پاساژ به دنبال نوسازی مغازه‌های کناری نشست کرده و برخی از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. صاحب یکی از  مغازه‌های طبقه دوم می‌گوید: «مغازه‌ام پس از نوسازی مغازه کناری نشست کرده و برای بازسازی آن باید هزینه زیادی صرف کنم. در حال پیگیری موضوع از طریق دادگاه هستم.»

آقای «احمدی» یکی از مغازه‌دارها معتقد است به جز تعویض سقف ساختمان کار دیگری برای پاساژ انجام نشده است: «وقتی پلاسکو ریخت حتی ما یکی از مأموران شهرداری و آتش نشانی را به این جا آوردیم و اینجا را تا چند روز پلمب کردند. بعد از آن با خواهش برخی از کسبه پاساژ باز شد و دوباره تا به حال به کارش ادامه داده است. ما هم ناایمن بودن پاساژ را قبول داریم. اخطاریه‌های زیادی برای ما فرستادند اما برخی از کسبه همکاری نمی‌کنند.»

زمانی که از او درباره امنیت ساختمان می‌پرسی سرش را به علامت افسوس تکان می‌دهد و می‌گوید: «اگر احساس امنیت نکنم هم باز باید خرج زن و بچه‌ام را دربیاورم. یک روز چندین نفر از ستاد بحران به اینجا آمدند و ناایمن بودن پاساژ را تأیید کردند. اعضای هیأت‌مدیره نامه‌های زیادی را به کسبه فرستادند و با آنها صحبت کردند اما خودتان می‌دانید راضی کردن مغازه دار‌ها سخت است.»

آقای «حسینی» مغازه‌دار طبقه اول معتقد است اینجا ارزش بازسازی ندارد: «شهرداری چند بار از اینجا بازدید و اعلام کرده که اینجا باید تخریب شود چراکه ارزش بازسازی ندارد. این یعنی خودشان می‌دانند وضعیت ایمنی ساختمان چقدر ناامن است. به نظر من اینجا را باید خراب کنند و دوباره بسازند. البته اوضاع همه همینطور است. این خیابان پر است از ساختمان‌های قدیمی.»

پاساژ معتمد فاصله زیادی با زمین خالی پلاسکو ندارد. مغازه‌دارها کافی است ۱۰۰ قدم پائین‌تر از خیابان بروند تا تماشا کنند که آتش چه بر سر ساختمان به آن بزرگی آورد. با این حال کمتر کسی را در پاساژ می‌توان پیدا کرد که کپسول آتش‌نشانی داشته باشد یا مغازه‌اش را بیمه کرده باشد. یکی از مغازه‌دارها می‌گوید: «کپسول آتش‌نشانی ندارم و درآمدم به اندازه‌ای نیست که بخواهم بیمه شوم. فکر می‌کنم هزینه دادن برای تعمیرات اضافی است. اگر کسی هم می‌خواهد اینجا را نوسازی کند مغازه‌های دیگر هستند. مغازه من در کنج پاساژ است و سقف ساختمان به ما ربطی ندارد. به همین خاطر  هزینه‌اش را نمی‌دهم.»

البته این پاساژ از نظر وسعت و تعداد کسبه با «پلاسکو» قابل مقایسه نیست؛ چرا که ساختمان تنها ۲ طبقه دارد و ۲۰الی ۳۰ مغازه در آن مشغول فعالیت هستند که تعداد زیادی از آنها اغلب اوقات تعطیل هستند. قدمت ساختمان البته زیاد است و به حدود ۷۰ سال قبل برمی‌گردد. البته در ورودی قدمت بیشتری دارد؛ چرا که داخل پاساژ را چندین سال پس از در ورودی ساخته‌اند.

یکی دیگر از مغازه‌دارها می‌گوید ۶۰ سال است که مستأجر یکی از مغازه‌ها است. او از احتمال خراب شدن و نشست پاساژ اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: «چند سال پیش بانک می‌خواست کل پاساژ را بخرد و اینجا را خراب کند اما با اهالی به توافق لازم نرسیدند. کسبه پول بیشتری می‌خواستند و بانک قبول نکرد آن را بپردازد.»

مغازه کناری پاساژ که ساختمانش را نوسازی کرده معتقد است هنوز کارشناسان نشست پاساژ را تأیید نکرده‌اند: «متأسفانه به خاطر قدیمی بودن لوله کشی ساختمان از طبقه بالا آب چکه می‌کند که این مسأله موجب ناراحتی یکی از مغازه‌دارها شده است. فرد مدعی، مقصر ترک مغازه خود را تنها بازسازی طبقه پائین می‌داند و می‌خواهد از ما به خاطر این موضوع شکایت کند. البته در حال حاضر چند روز است مشکل لوله‌کشی برطرف شده است.»

یکی دیگر از مغازه‌دارهای طبقه پائین می‌گوید بارها هیأت‌مدیره درباره موضوع ایمن‌سازی با آنها مذاکره کرده‌اند: «خودتان ببینید چند بار نامه به پاساژ از طرف هیأت‌مدیره چسبانده شده است. چندین بار هم از طرف سازمان‌های مختلف به پاساژ آمدند و از همه جا فیلم گرفتند. ما هم می‌دانیم باید مشکلات را رفع کنیم اما این مسأله زمان می‌برد چون هزینه‌های تعمیرات زیاد است. خیلی از مغازه‌دارها برایشان سخت است به صورت یکجا هزینه‌ها را پرداخت کنند.»

در حال حل مشکلات پاساژ هستیم

کنار راهروی پاساژ پر است از نامه‌های اعضای هیأت‌مدیره تا هزینه‌های نوسازی را پرداخت کنند. کمتر مغازه‌ای در پاساژ کپسول آتش‌نشانی دارد. سیم‌کشی ساختمان هم هنوز قدیمی است و ایمنی لازم را ندارد. البته برخی از مغازه‌دارها شروع به رنگ و تعمیر مغازه‌هایشان کرده‌اند اما خبری از اقدامات اصولی برای ایمن‌سازی ساختمان در برابر حوادث نیست. در این میان آقای «پاشایی» یکی از اعضای هیأت‌مدیره پاساژ با اشاره به این که اعضای هیأت‌مدیره در حال برطرف کردن مشکلات ساختمان هستند، می‌گوید: «درست است که ساختمان نیاز به تعمیرات دارد اما رسانه‌ای شدن این اتفاق‌ها به خاطر دعوای دو مغازه‌دار اینجاست. یکی از آنها مغازه‌اش را تعمیر کرده و دیگری شاکی است. این دو نفر در حال حل کردن موضوع از طریق دادگاه هستند.»

او بیان می‌کند:«از آتش‌نشانی و شهرداری نامه‌هایی در خصوص تعویض سیم‌کشی و لوله‌های ساختمان به دست‌مان رسیده است. ما نیز این موضوع را به کسبه اطلاع دادیم تا با جمع‌آوری پول مشکل را حل کنیم. سقف پاساژ را حدود سه هفته است که بازسازی کردیم و مشکل سیم‌کشی برق نیز به زودی حل می‌شود.»

پاشایی با اشاره به این که برخی از مغازه‌دارها در خصوص ایمن‌سازی پاساژ کمک نمی‌کنند، می‌گوید: «دو مغازه‌دار برای سقف هنوز پولی پرداخت نکرده‌اند. هیأت‌مدیره در حال مذاکره با آنهاست که هزینه را پرداخت کنند. آتش‌نشانی به ما اعلام کرده که مغازه‌ها باید مجهز به کپسول شوند و ما این مشکل را نیز بزودی برطرف می‌کنیم.»

او بیان می‌کند: «اگر مغازه‌دار‌ها هزینه‌ها را پرداخت نکنند ما به صورت جدی با آنها برخورد می‌کنیم؛ چرا که ساختمان مشاع است و باید همه در نوسازی مشارکت کنند. این موضوع ممکن است کمی طول بکشد اما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم.»

پاشایی با اشاره به این که قرار است در ورودی و برخی از مغازه‌ها نیز تعمیر شوند، می‌گوید: «اصلاح سیم‌کشی برق، مجهز شدن به سیستم هوشمند اطفای حریق، کپسول آتش‌نشانی و اصلاح سیم‌کشی فرسوده برق از مواردی است که آتش‌نشانی به ما اعلام کرده است.»

نظر (۰)