چرا نوسانات نرخ ارز قابل بیمه شدن نیست؟ / تحمیل پوشش ریسک های سوداگرانه به صنعت بیمه

فروردین ۱۷, ۱۳۹۷ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز، شورای‌ عالی بیمه به منظور کاهش خطرپذیری ناشی از نوسانات قیمت‌ها، در جلسه ۲۹ فروردین سال ۱۳۹۱ اجازه صدور بیمه‌نامه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی – صادراتی را صادر کرد.
اگرچه هنوز معلوم نیست ، در ان زمان شورای عالی بیمه با چه استنادات و توجیهاتی مجوز صدور این بیمه نامه را صادر کرد اما شواهد و قراین نشان می دهد که این بیمه نامه با استقبال روبرو نشد، چرا که به زعم کارشناسان در دنیا، کنترل نوسان نرخ توسط ابزارهای دیگری به جز بیمه عملیاتی می شود.

هادی دستباز ، خبره صنعت بیمه در این زمینه به ریسک نیوز گفت: این امر قابل بیمه شدن در شرکت های بیمه نیست بلکه صندوق های ضمانت صادرات آن را بیمه می کنند.

وی با بیان اینکه این امر جز ریسک های قابل پوشش نیست، تشریح کرد:زیرا ریسکی است که سود و زیان دارد و اگر قیمت  افزایش پیدا کرد با مشکل مواجه می شود.

دستباز تصریح کرد : به این ها ریسک های سودا گرانه می گویند و معمولا یا صندوق های ضمانت صادرات و یا اگزیم بانک ها برای ترغیب صادر کنندگان بیمه می کنند.

بر اساس این گزارش  آیین نامه شماره ۷۰ مربوط به بیمه‌نامه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی – صادراتی است که گفته می شود  این آیین نامه به صورت دستوری تدوین شد، در حالی که بیمه گری چنین ریسک هایی را شامل نمی شود.

گفتنی است ،عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی نوسانات نرخ_ارز در نشست هفته آینده کمیسیون متبوعش خبر داده است.

نظر (۰)