کشورهای اروپایی نگران کناره گیری ایران از برجام۰

آذر ۰۸, ۱۳۹۶ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایسنا، شبکه سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد: انگلیس، آلمان و فرانسه در ادامه تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای، تیم مشترک برای سفر به واشنگتن تشکیل داده‌اند تا با قانونگذاران و مقامات وزارت خارجه آمریکا دیدار کنند.

این تیم که متشکل از دیپلمات‌های ارشد اروپایی است، بدون اینکه دعوت شده باشند به واشنگتن خواهند رفت تا در دیدارهایی که خود آنها برنامه‌ریزی کرده‌اند، برای ماندن آمریکا و توافق هسته‌ای با مقامات این کشور صحبت کنند.

این منبع آگاه که از یکی از این کشورها است گفت که اعضای تیم قرار است روزهای پنج‌شنبه و جمعه با اعضای کنگره، مقامات وزارت خارجه آمریکا و در صورت امکان کاخ سفید دیدار کنند.

به گزارش سی‌ان‌ان، این دیدارها در ادامه تلاش کشورهای اروپایی عضو توافق هسته‌ای، برای فشار بر آمریکا است. پیش از این مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه انگلیس نیز برای دفاع از توافق هسته‌ای و مواجهه با خصومت رییس‌جمهور، ترامپ با این توافق به آمریکا سفر کردند. ترامپ پس از آنکه در ماه اکتبر از تایید توافق با ایران سر باز زد، سرنوشت آن را به دست کنگره سپرد و گفت که خواهان اصلاح و تغییر بندهای کلیدی توافق هسته‌ای است.

موضع وی، واکنش‌ حامیان توافق هسته‌ای به ویژه اروپایی‌ها که خواهان حفظ آن هستند را در پی داشته است. آنها معتقدند که توافق با محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های این کشور، منافع امنیتی برای جهان در پی داشته است.

کشورهای اروپایی نگرانند که اگر آمریکا فشارها بر ایران را همانگونه که کاخ سفید برای آن تلاش می‌کند افزایش دهد منجر شود که ایران از توافق کناره‌گیری کند.

بنابراین گزارش، دیپلمات‌های ارشد اروپایی ماه‌هاست تلاش‌های خود را شدت داده و برای این منظور ده‌ها دیدار با اعضای کنگره داشته‌اند.
 

نظر (۰)