۲۲ میلیارد تومان کالای قاچاق امحا شد

شهریور ۰۷, ۱۳۹۵ (۰) نظر

به گزارش ریسک نیوز،

امیر دلیری گفت: صبح دیروز در تهران و چند استان دیگر از قبیل کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، آذربایجان، بوشهر در مجموع بیش از ۲۲ میلیارد تومان کالای قاچاق مکشوفه امحا شد.رئیس سازمان جمع‌آوری فروش اموال تملیکی افزود: حجم کالای مکشوفه که در تهران امحا شد بیش از ۴۰۰ تن و ارزش تقریبی آن حدود ۱۵ میلیارد تومان و همچنین در سایر استانهای کشور ۷ میلیارد تومان بود و در مجموع ۲۲ میلیارد تومان کالای قاچاق امحا شد.

وی در پاسخ به این پرسش که عده‌ای از مسئولین در سازمان تعزیرات حکومتی و ستاد کالا و ارز اعلام می‌کنند که قاچاقچیان در مزایده‌های اموال تملیکی شرکت می‌کنند گفت: بنده این مطلب را تکذیب می‌کنم. دوستان همکار ما در مراجع مختلف آدرس مواردی را که مدنظر دارند را به ما بدهند تا بنده به شخصه این موضوعات را پیگیری کنم. حتی اگر مزایده‌ای نیز برگزار شده باشد و قاچاقچیان در آن شرکت کرده باشند در صورتی که اسامی آنها از مراجع مختلف به مراکز اموال تملیکی برسد سریعا نام آنها از مزایده حذف می‌شود. این در حالی است که تاکنون هیچ اسمی به سازمان اموال تملیکی نرسیده است.

رئیس سازمان جمع‌آوری فروش اموال تملیکی در ادامه گفت: نکته حائز اهمیت این است برای کالاهای قاچاق و خودروهای لوکس امکان عرضه مجدد وجود ندارد و این نوع کالاها طبق قانون حتما باید صادر شود. البته نوع دیگری از کالاها به عنوان کالاهای متروکه وجود دارد که اینها نیز باید به دست صاحبانشان فرآیند فروش و صادرات انجام شود.

دلیری با انتقاد از کسانی که سازمان اموال تملیکی را متهم به کوتاهی در نظارت بر برگزاری مزایده‌ها می‌کنند گفت: این افراد اطلاعات غلط می‌دهند چرا که این مزایده‌ها به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. هیچ کس نمی‌داند چه کسانی برنده شدند و چه کسانی در این مزایده‌ها شرکت می‌کنند در واقع خریداران این مزایده‌ها مشخص نیستند. و از آنجا که سازمان اموال تملیکی به اسامی افراد قاچاقچی دسترسی ندارد این وظیفه دستگاه‌های مربوطه است که اسامی قاچاقچیان را در اختیار سازمان قرار دهد تا این دسته در لیست سیاه سازمان قرار گیرند.

رئیس سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به این موضوع که تنها ۵۸ صدم درصد از اموال قاچاق توقیفی کالا در اختیار سازمان قرار می‌گیرد گفت: این عدد نشان می‌دهد که چه حجم اندکی از کالای قاچاق برای فروش در اختیار این سازمان است. مسئولان مربوطه بهتر است برای مبارزه با قاچاق کالا که رقم آن بیش از ۱۵ میلیارد تومان است تدابیری بیندیشند.

وی افزود: عمده حجم قاچاق کالا از مبادی رسمی انجام می‌شود. دستگاه‌های مربوطه با تشدید مبارزه با قاچاق کالا در مبادی رسمی و بالا بردن کشفیات می‌توانند کالاهای قاچاق مکشوفه را در همانجا و جلوی چشم قاچاقچی آتش بزنند.

 

نظر (۰)